Види газонів

Приблизний оптимальний механічний склад грунту для спортивних газонів

Фракція, мм Зміст фракції,% по районам з різним зволоженням
надмірним помірним недостатнім
1-0,25 40-47 30-34 12-14
0,25-0,05 31-26 33-29 40-37
0,05-0,01 12-15 15-17 24-19
0,01-0,001 10-7 14-10 8-10
Менше 0,001 7-5 8-10 16-20

Для створення спортивних газонів використовують травосуміші різних складів

Червона пухкокущова

Вид Різні склади травосуміші
I II
Процентний вміст в суміші окремих видфв рослин
Тонконіг лучний: 60 20
Костриця:
Червона пцхкокущова 20
Червона кореневищна 45
Лугова 15
Рейграс пасовищний 15
Польовиця побігоутворююча 15
Конюшина біла 5 5

Мавританский (квітучий)

Вирощується з використанням невибагливих однорічних самозапліднюваних злакових і цибулинних рослин. У його травосуміш входять волошки, гіпсофіла, гвоздика, мак, ешшольція, єнотера, крокуси, зеферантуси, низькорослі тюльпани, первоцвіти. Косять газон два рази на рік. Так як квітучий закон практично ідеально імітує природні галявини з різнотрав’ям і квітами, то на ділянці йому відводиться місце на відкритих галявинах або галявинах по берегах штучних водойм, на задніх планах і в місцях, не придатних для розвитку культурних рослин.

Луговий газон

Своєрідний підвид мавританського газону. Склад травосуміші у них практично однаковий, але луговий газон не стрижеться. Чудово підходить для міського озеленення, парків. Здатний витримувати високі реакційні навантаження. Носить природний характер. Призначений для прогулянок і відпочинку.

Партерний газон

Витончений, вишукано строгий. Його місце в найбільш відповідальних парадних місцях. Для засіву використовуються вишукані сорти трав, частіше – завезені з Канади, оскільки цілком пристосовані до наших кліматичних умов. Газон низько стрижеться (3 сантиметри). До складу травосуміші входять спеціально підібрані сорти мітлиці, овсяниці, мятлика, що створюють густий травостій насиченого зеленого кольору. За цим видом необхідний ретельний догляд, регулярна стрижка. Він носить декоративну функцію і погано переносить витоптування.

Найзнаменитіший підвид партерного – класичний англійський газон. Для нього існують деякі канони, найважливіший з яких – якісний догляд: регулярна стрижка з підтримкою травостою в 1 – 2 см, мульчування, збереження певного рівня вологості і т.д. Горезвісна м’якість англійського газону – наслідок того, що колишні, віджилі шари трав створюють подушку під новим свіжим шаром. На жаль, в наших кліматичних умовах створити таку подушку практично неможливо. Втім, навіть англійці часом відходять від строгості цих правил, і тоді з’являється, наприклад, англійський луговий газон. Зате інший підвид – газон для гольфу, вельми вибагливий. Для нього необхідні спеціальні елітні сорти трави, він вимагає строго певної температури і вологості грунту і т.д. Цим він принципово відрізняється від інших видів спортивного газону, призначеного для гри в футбол, теніс, хокей на траві, облаштування дитячих майданчиків і тому володіє стійкістю до витоптування, високою (за рахунок переважання швидко відростаючих злакових трав) швидкістю відновлення.

Окремо стоїть дуже цікавий тип газону, ще сприймається нами як маленьке диво, але вже став невід’ємною частиною вітчизняної садово-паркової культури. Йдеться про готовий, рулонний, газон.

Ідея вирощувати готовий газон на полях, за типом дерев в розпліднику, виникла понад 50 років тому. Новий спосіб дозволяв досягти максимальної якості (відсутність бур’янів, стійкість до несприятливих умов середовища і т.д.). Зараз, завдяки новим технологіям, з’явилася можливість створювати чудовий газон в найкоротші терміни на будь-якої площі. Це найпрогресивніший і найпоширеніший спосіб.

До складу травосуміші готового газону входять тонконіг лучний і костриця червона – спеціально виведені сорти канадської селекції, стійкі до витоптування, зимостійкі, посухостійкі, високодекоративні.

Як створюють газон?

Сучасні технології дозволяють створювати унікальні ландшафтні варіанти, як можна менше і природніше втручаючись в натуральний природний покрив. Фірми, що займаються газонами, орієнтують власника ділянки не порушувати характерну даній місцевості рослинність, а уміло привносити в неї свої ідеї. Технології створення газонів визначаються їх видами.

Технологія посівного газону

  • Підготовка ґрунту – запорука успішного всходу і подальшої експлуатації газону. Спочатку необхідно знати природний склад грунту. Для цього проводиться ретельний аналіз на кислотність і радіоактивність, визначається склад хімічних елементів, в тому числі важких металів. За результатами аналізу в грунт додаються необхідні речовини.

  • Підготовка території: з грунту віддаляються крупнозростаючі бур’яни, великі коріння, наприклад кульбаби.
  • Вирівнювання. Якщо поверхня не покрита будівельним сміттям і проект не передбачає вертикального планування, то грунт не знімають.

  • Добриво грунту. Використовуються средовищоутворюючі добрива для розвитку мікрофлори грунту.

  • Створення піщаної подушки або обширного дренажу для глиняних, злегка заболочених місць. Створення рослинного грунту. Земля вирівнюється (по можливості без рекультивації), виводиться лінія ландшафту. Грунт укочується.

  • На укочений грунт висіваються насіння. Якщо газон звичайний – посівною машиною, якщо квітучий, з наявністю цибулинних квітів, – то вручну. Зверху знову засипається на 1 – 2 см рослинним грунтом з піском для повітропроникності.

  • Вся територія укочується ще раз. Спортивний газон укочується щільніше, луговий годі й укочувати. Газон накривається спанбондом або мішковиною, що дає можливість для подальшого рясного поливу і оберігає від сильних перепадів температури.

Варіант влаштування газону для дитячого майданчику

  • рослинний грунт
  • гранітний гравій
  • пісок

Після першого укочування на насіння кладеться рідкий шар гранітного грунту, а потім ще раз засипається рослинним і укочується. Таким чином коріння виявляються прихованими під камінням і практично не толочаться.

Травосуміш для звичайного газону має стандартний набір: мятлик і костриця. Однак можна створювати суміш більш ніж з 20-ти сортів: костриця червона, райграс, мітлиця, тимофіївка, колечанка. Останню рослину нерідко використовують для спортивних газонів і ігрових місць. Для лугового і мавританського газонів підходять фіалки, незабудки, жовтці.

Фахівці намагаються висаджувати максимально насичений склад, тому що частина трав не виживає або гине згодом.

Тому в перший рік зазвичай проводиться коригування, в ході якої підсіюються рослини, які опинилися найбільш життєздатними на даній території. Зону попадання на ділянку води краще розмежувати каменем або посадити спеціальні сорти квітів, наприклад стрункі іриси.

Зачіска, укладка, стиль

Стрижка необхідна газону не тільки як невід’ємна частина догляду за ним, це ще і можливість створити «високохудожній» твір. Дійсно, на великому газонному просторі завжди помітний малюнок стрижки, що дає простір для фантазії. При бажанні можна, наприклад, отримати ромби і клітинки. Адже саме так виходять смуги на футбольному полі. Газон стрижуть в різних напрямках, внаслідок чого і виходять чергуються світлі і темні лінії.

Європейський стиль стрижки близький нашому. Це, в основному, рівний, однаково підстрижений майданчик з висотою травостою в 4 – 5 сантиметрів. Англійський варіант – 1 – 2 см для Росії не придатний. Просто газон стає колючим і потім висихає. До речі, часто стригти траву взагалі не слід. Якщо ж газон переріс, то фахівці рекомендують – не стригти його відразу коротко, а зробити це в кілька прийомів. Газон звикає до рівня енергообміну, здійснюваного через поверхню трави, і коріння рослин розраховують на певну надземну площу трав’яного листа. Якщо газон, що переріс газон стригти поступово, то коріння встигають «звикнути».

З моменту посіву до першої стрижки проходить 3 – 6 тижнів, в залежності від погодних умов. Якщо було волого, то газон зростає швидше, якщо сухо, то повільніше.

Рулонний газон можна стригти вже через тиждень. Оптимальна висота трави рулонного газону – 5 – 6 см. Стрижку роблять раз в 7 – 10 днів залежно від опадів і бажаної висоти. Для рулонного газону використовуються косарки не тільки горизонтальні, але і вертикальні, які прочісують газон, надають йому доглянутого вигляду.

Фруктовый сад

Великі дерева, що знаходяться на території газону, мають поверхневу кореневу систему, яка витягує з землі вологу на площі радіусом з крону. Тому під великими деревами робиться спеціалізована галявина. Це декоративні сорти трав при кореневій зоні (вербейник монетчатий, барвінок малий, седуми, живучки, папороті, мохи, остільба). Для збереження малюнка ландшафту, узлісся робиться не тільки безпосередньо під деревом, воно продовжує лінію газону і робиться на 2 – 5 см вище нього.

Під хвойними деревами в районі пристовбурного кола (проекція крони на землю) темно і сухо, тому газон там не росте. Для засівання площі землі під березами, ліщиною, кленом і іншими деревами та чагарниками, в тому числі і ягідно-фруктовими, використовується спеціальний склад трав для тіньових місць.Мало того, в таких місцях газон виконуватиме і запобіжну функцію: не дасть перегріватися ґрунту, а також випаровуватися необхідної вологи. Для декору ділянку під хвойними деревами можна засипати гранітним гравієм, корою, шкаралупою кедрових горіхів.

В обліпихи коріння розташовується близько до поверхні землі, що частково зневоднює ґрунт під чагарником, проте там достатньо світла. Це означає, що трава буде рости, але світліша, що необхідно враховувати при плануванні ландшафтного малюнка.

Приблизний оптимальний механічний склад грунту для спортивних газонів

Фракція, мм Зміст фракції,% по районам з різним зволоженням
надмірним помірним недостатнім
1-0,25 40-47 30-34 12-14
0,25-0,05 31-26 33-29 40-37
0,05-0,01 12-15 15-17 24-19
0,01-0,001 10-7 14-10 8-10
Менше 0,001 7-5 8-10 16-20

Для створення спортивних газонів використовують травосуміші різних складів

Червона пухкокущова

Вид Різні склади травосуміші
I II
Процентний вміст в суміші окремих видфв рослин
Тонконіг лучний: 60 20
Костриця:
Червона пцхкокущова 20
Червона кореневищна 45
Лугова 15
Рейграс пасовищний 15
Польовиця побігоутворююча 15
Конюшина біла 5 5

Мавританский (квітучий)

Вирощується з використанням невибагливих однорічних самозапліднюваних злакових і цибулинних рослин. У його травосуміш входять волошки, гіпсофіла, гвоздика, мак, ешшольція, єнотера, крокуси, зеферантуси, низькорослі тюльпани, первоцвіти. Косять газон два рази на рік. Так як квітучий закон практично ідеально імітує природні галявини з різнотрав’ям і квітами, то на ділянці йому відводиться місце на відкритих галявинах або галявинах по берегах штучних водойм, на задніх планах і в місцях, не придатних для розвитку культурних рослин.

Луговий газон

Своєрідний підвид мавританського газону. Склад травосуміші у них практично однаковий, але луговий газон не стрижеться. Чудово підходить для міського озеленення, парків. Здатний витримувати високі реакційні навантаження. Носить природний характер. Призначений для прогулянок і відпочинку.

Партерний газон

Витончений, вишукано строгий. Його місце в найбільш відповідальних парадних місцях. Для засіву використовуються вишукані сорти трав, частіше – завезені з Канади, оскільки цілком пристосовані до наших кліматичних умов. Газон низько стрижеться (3 сантиметри). До складу травосуміші входять спеціально підібрані сорти мітлиці, овсяниці, мятлика, що створюють густий травостій насиченого зеленого кольору. За цим видом необхідний ретельний догляд, регулярна стрижка. Він носить декоративну функцію і погано переносить витоптування.

Найзнаменитіший підвид партерного – класичний англійський газон. Для нього існують деякі канони, найважливіший з яких – якісний догляд: регулярна стрижка з підтримкою травостою в 1 – 2 см, мульчування, збереження певного рівня вологості і т.д. Горезвісна м’якість англійського газону – наслідок того, що колишні, віджилі шари трав створюють подушку під новим свіжим шаром. На жаль, в наших кліматичних умовах створити таку подушку практично неможливо. Втім, навіть англійці часом відходять від строгості цих правил, і тоді з’являється, наприклад, англійський луговий газон. Зате інший підвид – газон для гольфу, вельми вибагливий. Для нього необхідні спеціальні елітні сорти трави, він вимагає строго певної температури і вологості грунту і т.д. Цим він принципово відрізняється від інших видів спортивного газону, призначеного для гри в футбол, теніс, хокей на траві, облаштування дитячих майданчиків і тому володіє стійкістю до витоптування, високою (за рахунок переважання швидко відростаючих злакових трав) швидкістю відновлення.

Окремо стоїть дуже цікавий тип газону, ще сприймається нами як маленьке диво, але вже став невід’ємною частиною вітчизняної садово-паркової культури. Йдеться про готовий, рулонний, газон.

Ідея вирощувати готовий газон на полях, за типом дерев в розпліднику, виникла понад 50 років тому. Новий спосіб дозволяв досягти максимальної якості (відсутність бур’янів, стійкість до несприятливих умов середовища і т.д.). Зараз, завдяки новим технологіям, з’явилася можливість створювати чудовий газон в найкоротші терміни на будь-якої площі. Це найпрогресивніший і найпоширеніший спосіб.

До складу травосуміші готового газону входять тонконіг лучний і костриця червона – спеціально виведені сорти канадської селекції, стійкі до витоптування, зимостійкі, посухостійкі, високодекоративні.

Як створюють газон?

Сучасні технології дозволяють створювати унікальні ландшафтні варіанти, як можна менше і природніше втручаючись в натуральний природний покрив. Фірми, що займаються газонами, орієнтують власника ділянки не порушувати характерну даній місцевості рослинність, а уміло привносити в неї свої ідеї. Технології створення газонів визначаються їх видами.

Технологія посівного газону

  • Підготовка ґрунту – запорука успішного всходу і подальшої експлуатації газону. Спочатку необхідно знати природний склад грунту. Для цього проводиться ретельний аналіз на кислотність і радіоактивність, визначається склад хімічних елементів, в тому числі важких металів. За результатами аналізу в грунт додаються необхідні речовини.

  • Підготовка території: з грунту віддаляються крупнозростаючі бур’яни, великі коріння, наприклад кульбаби.
  • Вирівнювання. Якщо поверхня не покрита будівельним сміттям і проект не передбачає вертикального планування, то грунт не знімають.

  • Добриво грунту. Використовуються средовищоутворюючі добрива для розвитку мікрофлори грунту.

  • Створення піщаної подушки або обширного дренажу для глиняних, злегка заболочених місць. Створення рослинного грунту. Земля вирівнюється (по можливості без рекультивації), виводиться лінія ландшафту. Грунт укочується.

  • На укочений грунт висіваються насіння. Якщо газон звичайний – посівною машиною, якщо квітучий, з наявністю цибулинних квітів, – то вручну. Зверху знову засипається на 1 – 2 см рослинним грунтом з піском для повітропроникності.

  • Вся територія укочується ще раз. Спортивний газон укочується щільніше, луговий годі й укочувати. Газон накривається спанбондом або мішковиною, що дає можливість для подальшого рясного поливу і оберігає від сильних перепадів температури.

Варіант влаштування газону для дитячого майданчику

  • рослинний грунт
  • гранітний гравій
  • пісок

Після першого укочування на насіння кладеться рідкий шар гранітного грунту, а потім ще раз засипається рослинним і укочується. Таким чином коріння виявляються прихованими під камінням і практично не толочаться.

Травосуміш для звичайного газону має стандартний набір: мятлик і костриця. Однак можна створювати суміш більш ніж з 20-ти сортів: костриця червона, райграс, мітлиця, тимофіївка, колечанка. Останнє рослина нерідко використовують для спортивних газонів і ігрових місць. Для лугового і мавританського газонів підходять фіалки, незабудки, жовтці.

Фахівці намагаються висаджувати максимально насичений склад, тому що частина трав не виживає або гине згодом.

Тому в перший рік зазвичай проводиться коригування, в ході якої підсіюються рослини, які опинилися найбільш життєздатними на даній території. Зону попадання на ділянку води краще розмежувати каменем або посадити спеціальні сорти квітів, наприклад стрункі іриси.

Зачіска, укладка, стиль

Стрижка необхідна газону не тільки як невід’ємна частина догляду за ним, це ще і можливість створити «високохудожній» твір. Дійсно, на великому газонному просторі завжди помітний малюнок стрижки, що дає простір для фантазії. При бажанні можна, наприклад, отримати ромби і клітинки. Адже саме так виходять смуги на футбольному полі. Газон стрижуть в різних напрямках, внаслідок чого і виходять чергуються світлі і темні лінії.

Європейський стиль стрижки близький нашому. Це, в основному, рівний, однаково підстрижений майданчик з висотою травостою в 4 – 5 сантиметрів. Англійський варіант – 1 – 2 см для Росії не придатний. Просто газон стає колючим і потім висихає. До речі, часто стригти траву взагалі не слід. Якщо ж газон переріс, то фахівці рекомендують – не стригти його відразу коротко, а зробити це в кілька прийомів. Газон звикає до рівня енергообміну, здійснюваного через поверхню трави, і коріння рослин розраховують на певну надземну площу трав’яного листа. Якщо переріс газон стригти поступово, то коріння встигають «звикнути».

З моменту посіву до першої стрижки проходить 3 – 6 тижнів, в залежності від погодних умов. Якщо було волого, то газон зростає швидше, якщо сухо, то повільніше.

Рулонний газон можна стригти вже через тиждень. Оптимальна висота трави рулонного газону – 5 – 6 см. Стрижку роблять раз в 7 – 10 днів залежно від опадів і бажаної висоти. Для рулонного газону використовуються косарки не тільки горизонтальні, але і вертикальні, які прочісують газон, надають йому вигляд доглянутої.

Фруктовый сад

Великі дерева, що знаходяться на території газону, мають поверхневу кореневу систему, яка витягує з землі вологу на площі радіусом з крону. Тому під великими деревами робиться спеціалізована галявина. Це декоративні сорти трав при кореневій зоні (вербейник монетчатий, барвінок малий, седуми, живучки, папороті, мохи, остільба). Для збереження малюнка ландшафту, узлісся робиться не тільки безпосередньо під деревом, вона продовжує лінію газону і робиться на 2 – 5 см вище нього.

Під хвойними деревами в районі пристовбурного кола (проекція крони на землю) темно і сухо, тому газон там не росте. Для засівання площі землі під березами, ліщиною, кленом і іншими деревами та чагарниками, в тому числі і ягідно-фруктовими, використовується спеціальний склад трав для тіньових місць. Мало того, в таких місцях газон виконуватиме і запобіжну функцію: не дасть перегріватися грунті, а також випаровуватися необхідної вологи. Для декору ділянку під хвойними деревами можна засипати гранітним гравієм, корою, шкаралупою кедрових горіхів.

У обліпихи коріння розташовується близько до поверхні землі, що частково зневоднює грунт під чагарником, проте там достатньо світла. Це означає, що трава буде рости, але світліша, що необхідно враховувати при плануванні ландшафтного малюнка.

Бажаєте отримати послугу?

Залиште свій номер телефону і ми Вам перетелефонуємо!

×

Ми використовуємо файли cookie, щоб покращити ваш досвід роботи на нашому сайті.
Використовуючи наш сайт, ви даєте згоду на використання файлів cookie. Дізнатися більше